Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi

Duyurular

Mezuniyet Üç Ders Sınavı ile İlgili Bilgilendirme Metni

2yıl
2K

 • Atatürk Üniversitesi Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi Mezuniyet Üç Ders Sınavı, 07 Ağustos 2022 Pazar günü saat 15:00’daAdana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul (Avrupa), İstanbul (Anadolu), İzmir, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon ve Van illerinde gerçekleştirilecektir.
 • Kayıtlı oldukları programlarda tüm dersleri almış ve en fazla üç dersten başarısız (FF) olduğu için mezun olamayan öğrenciler Mezuniyet Üç Ders Sınavına girebilir. Sınava 1, 2 ya da 3 dersten girilebilir. (Blok Uygulama, Blok Uygulama I ve II derslerini alan öğrencilerin bu derslerden sınava girebilmesi için; bu derslere 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında kayıt yaptırmış, uygulamalara devam etmiş ve devamsızlıktan kalmamış olmaları gerekmektedir).
 • Öğrenci, güz ve bahar yarıyıllarında toplamda en fazla üç başarısız dersi varsa ve bu derslere 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında ders kaydı yaptırmışsa Mezuniyet Üç Ders Sınavına girebilir. Ancak 20.07.2022 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar sınav merkezi tercihini yapmamış olan öğrencilerimiz Mezuniyet Üç Ders Sınavına giremeyecekler.
 • Mezuniyet Üç Ders Sınavına girmeye hak kazanan öğrenciler Sınav Giriş Belgelerini Öğrenci Bilgi Sisteminden (OBS) (https://obs.atauni.edu.tr/ adresinden) alabilirler. Öğrencilerimiz, Mezuniyet Üç Ders Sınav Giriş Belgelerine aynı zamanda AtaMeta uygulamamızın “Sınav İşlemleri” katından da ulaşabilirler.
 • Sınava girerken öğrencilerin yanlarında OBS üzerinden alacakları Sınav Giriş Belgesi, Fotoğraflı ve Onaylı Kimlik Belgesi (T.C. Kimlik Kartı, Nüfus Cüzdanı, Süresi Geçerli Pasaport, Sürücü Belgesi) ile yumuşak uçlu kurşun kalem ve silgi bulundurmaları gerekmektedir.
 • Bu iki belgeden herhangi birini yanında bulundurmayan öğrenciler sınava alınamayacaklardır.
 • Sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde gelen öğrenciler sınav salonlarına alınır, her ne sebeple olursa olsun ilk 15 dakika sonrasında gelenler kesinlikle sınava alınmayacaktır. Sınava geç başlayan (ilk 15 dakika içinde gelen) öğrencilere ek süre verilmez.
 • Mezuniyet Üç Ders Sınav notu, Yarıyıl Sonu Sınavı notu yerine geçer. Başarı notu, sınav uygulanan her bir ders için Ara Sınav notunun %30’u ve Mezuniyet Üç Ders Sınavı notunun %70’i alınarak belirlenir. Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürmektedir.
 • Mezuniyet Üç Ders Sınavı sonucunda mezun olamayan öğrenciler başarısız oldukları dersleri, bu derslerin bulundukları yarıyılda ders kaydı yaparak almak zorundadırlar. Her ne sebeple olursa olsun Mezuniyet Üç Ders Sınavına katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.
 • Ceza infaz kurumlarında bulunan öğrencilerden, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı Mezuniyet Üç Ders Sınavına girmeye hak kazananların sınavları, Fakültemizce belirlenecek sınav merkezlerinde bulunan kapalı ceza infaz kurumlarında yüz yüze yapılacaktır.
 • Cep telefonu, ders materyali gibi sınava girmenize engel olacak eşyalar bulundurmamak şartıyla sınava çantayla girebilirsiniz.  
 • Sınavınızda başarılar dileriz.
×
Hızlı Erişim