Logo
Anasayfa > Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.) >
 • Uygun görülen tarihlerde değişiklik yapmak için sınav il merkezi tercihi ekranı açılacaktır.

  • Sınava girebilmeniz için yanınızda Sınav Giriş Belgesi  ile Fotoğraflı ve Onaylı Kimlik Belgesi (nüfus cüzdanı veya pasaport) bulundurmanız gerekmektedir. Bunların dışında başka hiçbir belge sınava girebilmeniz için geçerli olmayacaktır.
  • Sınava girebilmeniz için gerekli belgeler dışında, yanınızda poşet, kâğıt, kitap, defter, not vb. dokümanlar; pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar; cep telefonu, bilgisayar, tablet, telsiz, kamera vb. iletişim, depolama, kayıt ve veri aktarma cihazları; ruhsatlı veya resmî amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneler bulundurmanız yasaktır.
  • Sınavda basit fonksiyonlu hesap makinesi kullanabilirsiniz. Ancak, kullanacağınız makinede alfabetik tuş takımı (A, B, C, ...) ve program yapılmasına, saklanmasına, çalıştırılmasına imkân veren EXE, STORE, RUN vb. tuşlar bulunamaz.
  • Sınavda yapacağınız işaretlemeler ve yazacağınız yazılar için yanınızda koyu yazan siyah kurşun kalem ve iz bırakmayan silgi bulunmalıdır.
  • Sınava gireceğiniz binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile sınavdan en az bir gün önce görmeniz yararınıza olacaktır.
  • Kimlik kontrolleri, üst araması ve salona yerleştirme işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için sınav saatinden en az bir saat önce sınav binasında hazır bulunmanız gerekmektedir.
  • Resmi kıyafetle (kıtalarından izinli er ve erbaşlar haricinde) sınava giremezsiniz.
  • Sınavın ilk 20 dakikasından sonra, her ne sebeple olursa olsun hiçbir adayın sınava girmesine izin verilmez.
  • Sınav değerlendirilirken, her testteki doğru cevaplarınızın sayısından yanlış cevaplarınızın sayısının dörtte biri düşürülerek puanınız hesaplanacaktır. Bu nedenle, hakkında hiçbir fikriniz olmayan soruları boş bırakınız. Ancak, soruda verilen seçeneklerden birkaçını eleyebiliyorsanız kalanlar arasında doğru cevabı kestirmeye çalışmanız yararınıza olabilir.
 • Bir derse ait başarı notu ara sınavın %30'u, yarıyıl sonu/bütünleme sınavının %70'i alınarak hesaplanır. Ancak yalnızca Blok Uygulama dersinde bu oranlar yıl içi uygulama puanının (ara sınav yerine geçer) %60'ı, yarıyıl sonu/bütünleme sınavının %40'ı alınarak hesaplanır.

 • Tüm dersleri başarı ile tamamladığınızda mezuniyetiniz sisteme işlenir ve diplomanız hazırlanmaya başlar. Bu işlem tamamlandığında sistemde kayıtlı adresinize kargo ile gönderilir ve tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılır.
 • Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan önlisans ve lisans öğrencileri ortak zorunlu derslerden (Türk Dili I-II, Yabancı Dil I-II ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II) muaf olabilirler. Yatay ve dikey geçişle gelen öğrencilerimize intibak işlemi yapılmaktadır.
Muafiyet işlemlerimin yapılması için ne yapmalıyım?

Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrencilerin mezuniyet bilgileri YÖKSİS’te (Yüksek Öğretim Kurulu Bilgi Sistemi) bulunduğu takdirde muafiyet işlemleri Fakültemiz tarafından yapılacaktır. YÖKSİS’te kaydı bulunmayan öğrenciler bilgilerini YÖKSİS'e işletmek üzere mezun oldukları yüksek öğrenim kurumu ile iletişime geçmelidirler. Yabancı üniversiteden mezun olan öğrenciler Fakültemize muafiyet dilekçesi , onaylı diplama sureti veya onaylı transkript belgesini göndermelidirler. Evraklar Fakültemize elden veya posta/kargo yolu ile ulaştırılmalıdır. Muafiyet işlemleri her yarıyılın ilk haftası yapılmaktadır.

Muafiyet için gerekli olan evrakları size ulaştırırken nelere dikkat etmeliyim?
Gönderilen belgenin onaylı suretinin doğrudan veya posta yolu ile Fakültemize teslim edilmesi gerekmektedir. Faks ile gönderilen evraklar işleme konulmayacaktır.
Gönderdiğim evrakların size ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenebilirim?
Fakültemize gönderdiğiniz evraklar kayda alındığında tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.
Muafiyet evraklarının işleme konulup konulmadığını nasıl öğrenebilirim?

Muafiyet işlemlerinizi Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden takip edebilirsiniz. İşleminiz tamamlandığında tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Muafiyet işlemleri tamamlanmadan önce muaf olacağım derslerin sınavlarına girdim ve harf notları ilan edildi. Bu durumda muafiyet işlemleri tamamlandıktan sonra AGNO değişir mi?

Girmiş olduğunuz sınavlardaki sonuçlar ve ilan edilen harf notları geçerli olmaz, muaf olduğunuz dersler GEÇER (G) olarak yazılır.

Ortak zorunlu derslerden muaf olmak istemiyorum. Bunun için ne yapabilirim?

Ortak zorunlu dersleri tekrar almak üzere muafiyetlerinin iptalini isteyen öğrencilerimiz dilekçe ve formlar bölümünde bulunan “Ders Muafiyet Başvuru” formunu ve Transkriptin (Öğrenci Not Döküm Belgesi) onaylı suretini elden veya posta/kargo yolu ile Dekanlığımıza ulaştırması gerekmektedir.

Ders muafiyetiyle ilgili bilgi almak için size nasıl ulaşabilirim?

Fakültemiz web sitesinden ders muafiyeti ile ilgili bilgi edinebilir ya da çağrı merkezimizi arayarak Fakültemize doğrudan ulaşabilirsiniz.

Çağrı Merkezi: 444 9282 – 0442 2301000

Web Sitesi: https://www.ataaof.edu.tr