Logo

Uluslararası Öğrenci

“YABANCI UYRUKLU” YA DA “UYRUĞUNDAN BİRİ T.C. OLAN” ÖĞRENCİLERİN FAKÜLTEMİZ PROGRAMLARINA KAYIT İŞLEMLERİ

 

Yurtdışı lise ve dengi okullardan mezun olarak Milli Eğitim Müdürlüklerinden veya Konsolosluklardan denklik belgesi alan öğrenci adaylarımız Fakültemiz lisans ya da ön lisans programlarına 24.09.2018 - 05.10.2018 tarihleri arasında doğrudan başvurarak kayıt yaptırabilirler.

Ayrıca yurt dışı yükseköğretim kurumlarından birini bitirerek YÖK denklik belgesi alan (denkliği sonradan iptal edilenler hariç) ve uyruğundan biri T.C. olan öğrenci adaylarımız ise 05.10.2018 tarihine kadar Fakültemiz programlarına İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler. Lisans öğrencileri veya mezunları ön lisans veya lisans programlarına, ön lisans öğrencileri ya da mezunları ise yalnızca ön lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

Başvuru Koşulları

Yabancı uyruklu olanlar,

Doğumla Türk Vatandaşı olup İçişleri Bakanlığından çıkma izni alanlar (belgelendirilmesi gerkmektedir) ve bunların           Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde reşit olmayan çocukları,

Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile T.C. vatandaşlığına geçenler/bu durumdaki çift uyruklular,

T.C. Uyruklu olup ortaöğretiminin tamamını yabancı bir ülkede (KKTC hariç) tamamlayanlar,

T.C. Uyruklu olup ortaöğretiminin tamamını yabancı bir ülkedeki (KKTC hariç) Türk okulunda tamamlayanlar,

KKTC uyruklu olup; KKTC de ikamet eden ve KKTC de ortaöğretimini tamamlayan ve GCE AL sınav sonuçlarına sahip    olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav        sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar.

Kayıt için Yapmanız Gerekenler

  1. Yukarıda kayıt için istenen evrakları elden veya posta/kargo yoluyla Fakültemize ulaştırınız. Belgeleri Fakültemize ulaşan öğrenci adaylarımıza SMS/e-mail yolu ile kayıtlarının onaylandığına dair bilgi verilecektir.
  2. Kaydınız onaylandıktan sonra Halkbank, VakıfBank veya Ziraat Bankası şubelerine ya da belirtilen IBAN numarasına (TR590001000112551696835001) materyal ücretini ve katkı payını yatırınız. Yarıyıllık materyal ücreti 600 TL’dir.
  3. Materyal ücretinin ve katkı payının yatırıldığına dair alınan banka dekontunu fax veya e-mail yolu ile Fakültemize ulaştırınız.

Kayıt için Fakültemize Ulaştırılmanız Gereken Belgeler

Başvuru Formu.  Başvuru formunu almak için tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlükleri veya Yurt Dışı Eğitim Müşavirliklerinden herhangi birinden alınacak        Lise *Diploma Denklik Belgesinin aslı (Türk Liselerinden mezun olanlar hariç),

Lise diplomasının aslı ile noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi,

İkinci üniversiteye başvuracaklar için üniversite diplomasının aslı veya onaylı sureti ile denklik belgesi,

Suriye, Irak ve Libya’dan gelen ve ilgili kurumlar tarafından kayıt altına alınan öğrencilerden, ortaöğretimini Geçici            Eğitim Merkezlerinde tamamlayanlar “Geçici Eğitim Merkezi Diploması/Belgesi” ile birlikte Açık Öğretim Lisesine            kayıtlarını yaptırarak gerekli şartları yerine getirip  mezun olduklarını belgelendirmelidirler.

Pasaportun noter onaylı fotokopisi ile Türkçeye çevrili noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği,

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Çift uyruklular için),

Son üç ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf,

* Diploma Denklik Belgesi: İl Milli Eğitim Müdürlükleri veya ülkelerindeki Türk Dış Temsilciliklerinden alınır.

Not: Evraklarınızı eksiksiz gönderdiğiniz takdirde kesin kayıt işlemleriniz Fakültemiz tarafından tamamlanacaktır. Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra SMS (kısa mesaj)/e-mail ile bilgilendirileceksiniz. Bundan sonraki işlemlerinizi Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden takip edebilirsiniz.

Bakü Temsilci adresi:

ATA-AÖF Temsilcisi

Meral BAHAR

Azerbaycan Bakü Türk Anadolu Lisesi

Alibey Hüseynzade Küç. No77 Nesimi Rayonu Bakü Azerbaycan

Fakültemiz İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı 25240 Erzurum

Öğrenci İşleri Faks: 0442 236 1715 - 0442 236 1354

e-mail adresi: aof@atauni.edu.tr