Logo

DGS

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Sonuçları ile Fakültemiz Programlarına Kayıt İşlemleri
 

DGS sonuçları ile Fakültemize yerleştirilen öğrenci adaylarımız kayıt işlemlerini “Online Kayıt Sistemi (OKS)” veya “Fakültemize Doğrudan Başvuru” yollarından birini kullanarak yapabilirler.

 

Fakültemize Ait Online Kayıt Sistemi (OKS) Üzerinden Kayıt İşlemleri

DGS sonuçları ile Fakültemize kayıt yaptıracak öğrenci adaylarımız 21-27 Eylül 2018 tarihleri arasında Halkbank, VakıfBank veya Ziraat Bankasına ya da kullanıcı adı ve şifre TC Kimlik Numaranız olmak üzere Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) girerek kredi kartı ile online olarak materyal ücretini ödedikten sonra Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi web sayfasında bulunan Online Kayıt Sistemi (OKS) üzerinden kayıt işlemlerini yaparak sistem üzerindeki “Kayıt Bilgi Formu” çıktısını aldıktan sonra kayıt için gerekli belgeleri elden ya da posta/kargo yolu ile Fakültemize ulaştırmalıdırlar.

Kayıt işlemleri tamamlanan öğrencilerimize SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.

 

Önlisans Programından Henüz Mezun Olamamış Öğrencilerin Kayıt İşlemleri

2018 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2018 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabileceklerdir.

Belirlenen tarihe kadar önlisans mezuniyet şartını yerine getiremeyen öğrencilerin kayıt işlemleri iptal edilecektir.

 

Askerlik İşlemleri

Kayıt işlemlerinde askerlik ile ilgili (tecil, muaf, terhis vb.) herhangi bir problem yaşanmaması için erkek adayların (1996 ve daha önce doğumlu) ilgili askerlik şubelerinden “Askerlik Durum Belgesi” alarak kayıt evrakları ile beraber Fakültemize ulaştırmaları gerekmektedir. Askerlik durum belgesi e-Devlet üzerinden alınabilmektedir.

e-Devlet şifresi olmayan öğrenci adaylarımız tüm PTT şubelerinden bu şifreyi temin edebilirler.

 

Ders Kaydı

DGS ile Fakültemize yerleşen öğrencilerimizin ders kayıtları kayıt yaptırdıkları ilk yıl Dekanlıkça, sonraki yıllarda akademik takvimde belirtilen tarihlerde öğrencilerin kendileri tarafından yapılacaktır.

Fakültemiz ile ilgili tüm konularda detaylı bilgiye Açıköğretim Fakültesi web sayfasındaki Sıkça Sorulan Sorular (SSS) bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

Belge gönderim adresi (elden teslim ya da posta/kargo yolu ile ulaştırılacaktır):

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı

25240 Yakutiye/ERZURUM

 

Kayıt Eksik Evrak Formu için tıklayınız (Yalnızca evrakları eksik olduğu için kayıt işlemi tamamlanamayan öğrenciler eksik olan evrakları ile beraber göndereceklerdir).

KAYIT İÇİN GÖNDERİLMESİ GEREKEN BELGELER

GEREKLİ BELGE

AÇIKLAMA

  • Kayıt Bilgi Formu

OKS üzerinden yapılacak olan online kayıt sonrası alınacaktır.

  • Adayın mezun olduğu yükseköğretim kurumundan alınan önlisans diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin resmi “aslı gibidironaylı sureti(DGS’ye Fakültemizden mezun olduğu programla başvuran öğrenciler hariç)

Diplomanın veya mezuniyet belgesinin aslı gönderilmemelidir. İlgili okul ya da Noter onaylı olmalıdır. Fakültemiz bu belgelerin asılları ile ilgili yasal sorumluluk kabul etmeyecektir.

  • Onaylı Not Döküm Belgesi (transkript) (DGS’ye Fakültemizden mezun olduğu programla başvuran öğrenciler hariç)

İntibak işlemlerinin yapılabilmesi için, mezun olunan önlisans programına ait onaylı transkript belgesi gereklidir. Bu belgeyi göndermeyen öğrencilerin intibak işlemleri yapılmayacaktır.

Gazilerin, şehit ve gazilerin birinci dereceden yakınları (anne, baba, eş ve çocukları);

  • İlgili kurumlardan1 alacakları “Durum Belgesi”nin aslı ya da barkodlu e-Devlet çıktısı.
  • Taleplerini belirten ıslak imzalı dilekçe2.
  • Nüfus kayıt örneği.

Harç/materyal ücreti muafiyeti için gereklidir. Materyal ücreti iade süreci üniversite kayıt işlemleri tamamlandıktan ve Fakültemiz Yönetim Kurulu tarafından onaylandıktan sonra başlatılacaktır.

1. İlgili kurum: şehit veya gazinin mensubu olduğu Kuvvet Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Kurumu.

2. Islak imzalı dilekçelerde öğrencilerin kendilerine ait hesaplarının IBAN numaraları yazılı olmalıdır.

En az %40 engel durumu olan öğrenciler;

  • Durumlarını belgeleyen sağlık kurulu raporunun aslı ya da noter onaylı örneği ve taleplerini belirten ıslak imzalı dilekçe.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi.

Harç/materyal ücreti muafiyeti için gereklidir. Materyal ücreti iade süreci üniversite kayıt işlemleri tamamlandıktan ve Fakültemiz Yönetim Kurulu tarafından onaylandıktan sonra başlatılacaktır.

Islak imzalı dilekçelerde öğrencilerin kendilerine ait hesaplarının IBAN numaraları yazılı olmalıdır. Engelli öğrencilerin materyal ücreti muafiyet işlemlerinde gönderdikleri raporların geçerlilik süresi dikkate alınacaktır.